گریه کردن کودک

گریه کردن کودک

از آنجائیکه کودک نمی تواند تا سنی حرف بزند برای رساندن پیام خود به والدین و اطرافیان گریه می کند. گریه کودک در موقعیت های مختلف مفهوم متفاوتی دارد . واکنش درست والدین در این مسئله بسیار مهم می باشد. در برخی موارد باید به گریه کودک پاسخ مثبت داد و در برخی موارد نباید به خواسته او تن داد . برای اینکه بدانید چه رفتاری برای این مواقع مناسب است باید علل گریه کودک را بدانید که در ادامه به طور مفصل به آن می پردازیم .

گریه-کردن-کودک

گریه-کردن-کودک

علل گریه کردن کودک

  • گرسنگی

یکی از علت گریه کردن کودک گرسنگی می باشد . در این حالت کودک شروع به نق زدن می کند و به دنبال پستان مادر می گردد . او را در آغوش گرفته و به آرامی شیر بدهید. ممکن است به همراه شیر خوردن به گریه کردن ادامه دهد و گریه او قطع نشود . نگران نباشید تا زمان سیر شدن نوزاد به شیردادن ادامه دهید زیرا هنوز کودک گرسنه است.

  • کثیف کردن پوشک

در برخی موارد گریه کودک نشانه تعویض پوشک می باشد . زمانی که کودک پوشک خود را کثیف می کند شروع به گریه می کند که والدین باید پوشک نوزاد را چک کنند و در صورت نیاز آن را تعویض کنند . برخی کودکان در این مواقع گریه نمی کنند . والدین به طور مرتب در این کودکان پوشک نوزاد را چک کنند .

  • سرما

بدن نوزاد نسبت به بزرگسالان در برابر سرما حساس تر می باشد . به همین جهت برای پوشاندن او یک لایه بیشتر لباس ( نسبت به خودتان ) بپوشانید . یکی از نشانه های گریه کودک احساس سرما است . زمانی که پوشک نوزاد را تعویض می کنید نگذارید بدن کودک زیاد لخت بماند و سریع این کار را انجام دهید.

نحوه برخورد با گریه کودک

زمانی که کودک بیاموزد که گریه کردن او باعث توجه به خواسته هایش می شود برای رسیدن به خواسته هایی که والدین به آنها توجه نمی کند از گریه استفاده می کند. والدین قبل از هر چیزی باید به نکات ذیل توجه داشته باشند :

  • کودک را از چیزی که می خواهد و برای او ضرر ندارد منع نکنید مخصوصا اگر این کار را به دلیل تنبلی یا بی حوصلگی انجام ندهید .
  • در صورتی که صلاح می دانید که خواسته کودک برای او مناسب نیست با گریه کودک تسلیم نشوید و حوصله کنید .
  • در صورتی که می خواهید تصمیم خود را تغییر دهید طوری برخورد کنید که کودک متوجه شود به خاطر گریه او اقدام به این تصمیم نکرده اید .

پاسخ

14 − 6 =