تغذیه کودکان

سوال بیمار : بچه من به غذا خوردن افتاده و هنوز یک سالش نشده اصلا میلی به غذا خوردن نداره تا شبم بهش غذا ندم نمی خواد خانم دکتر راهنمایی کنید چیکار کنم ؟

پاسخ پزشک : نکته مهمی که در مورد کودکان وجود دارد و والدین باید به آن توجه داشته باشند اینست که فرزندشان تا 2 سالگی برای رفع گرسنگی غذا می خورد نه بیشتر . یعنی هر زمان که احساس گرسنگی کند طلب غذا می کند . اما بعد از 2 سالگی این مطلب را می آموزد که غذا خوردن وسیله ای می باشد تا از والدین امتیاز بگیرد و همیشه غذا خوردن در پاسخ به گرسنگی نیست . کودک به سرعت می آموزد که یکی از حساسیت اصلی والدین غذا خوردن خوب آنهاست . مثلا زمانی که مادر از فرزندش عصبانی است کودک از خوردن غذا امتناع می کند یا درخواستی دارد که با کم خوردن غذا آن امتیاز را از والدین خود دریافت می کند . بنابراین والدین باید توجه داشته باشند که حساسیت زیادی روی غذا خوردن کودک نشان ندهند و اصرار به خوردن نکنند . پس نگران نباشید زیرا کودک در صورتی که گرسنه باشد برای رفع نیاز خود درخواست غذا می کند .

نکته ای که باید والدین به آن باید توجه داشته باشند اینست که محیط خانه باید سرشار از آرامش باشد و غذا خوردن جزو اتفاقات مهم زندگی خانواده باشد .

سوال بیمار :سلام خانم دکتر من پسرم رفلاکس داره دارو میخوره زانتاک میدادم الان قطع کرده دکترش 2 ماهه گفته بهتره الان 6 ماهش شده چه چیزایی بهش بدم برای غذای کمکی که برای رفلاکش ضرر نداشته باشه ؟

پاسخ پزشک : در مورد ريفلاكس بيشتر توصيه ميشه حجم غذا كمتر و دفعات بيشتر باشه ،همچنين غذاهاي ترش و أسيدي كمتر استفاده بشه ،و اينكه بعد از غذا سريع به حالت خوابيده نباشند . طبق روال طبيعي پيش بريد.

سوال بیمار : سلام خانم دکتر پسرم 6 ماهشه میخوام غذای کمکی شروع کنم رفلکسم داره میخوام سرلاک بدم چ سرلاکی بدم؟

پاسخ پزشک : خيلي مارك اش اثر نداره اگه مخصوص ريفلاكس بود ماركي خوب ارجح تره ولي از غذاهاي طبيعي استفاده كنيد به نظر من بهتره تا سرلاك

سوال بیمار : پسرم 6ماهشه الان یروز صورتش اینطوری میشه لکه های قرمز میفته بعد میره بد چن دیقه احساس میکنم شیر میخوره این لکه ها میان بعد  لپشم دونه های صورتی زده خیلی ریز مثل جوش زیر پوستی

پاسخ پزشک : احتمال حساسيت و اگزما وجود داره بهتره ويزيت بشند

سوال بیمار : پیش دکتر پوست باید ببرم یا متخصص اطفال میشه

پاسخ پزشک : ترجيحا پوست

سوال بیمار : خطرناک نیس خانم دکتر ؟

پاسخ پزشک : خوب بهتره درمان بشه