مراحل رشد کودک

مراحل رشد کودک

رشد و تکامل کودک از همان زمان باروری و لانه گزینی اسپرم و تخمک آمیخته شروع و تا پایان زمان بلوغ ادامه می یابد . انسان در مقایسه با سایر جانداران در زمان کودکی از رشد و تکامل بسیار کندی برخوردار است. انسان از یک سلول زندگیش را آغاز کرده و در اثر واکنشها و تحولات مختلفی به تقسیم سلولی دو کونه گرایش یافته و به مرور زمان تحول و تکمیل شده و به شکل انشان کامل درمی آید .

مراحل-رشد-کودک

مراحل-رشد-کودک

مراحل رشد کودک از یک تا سه سالگی 

افزایش وزن ، بلند شدن قامت ، تغییرات در رفتارهای انسان تماما حاکی از رشد و تکامل وجودی بشر است. اگر اختلالی در وجود کودک پدید آید ، مسلما در رشد و تکامل او نیز دخیل گشته و ممانعتی به عمل خواهد آورد . کودک کامل و سالم به کودکی گفته می شود که دارای سلامتی جسمانی و روانی بوده و در کنار بزرگ شدن و تکامل از ذکاوت و هوش مناسبی برخوردار باشد و در غیر اینصورت رشد و تکامل کودک دچار اشکال شده است .

 اگر کودک از سایر عوامل دخیل در رشد و تکامل نقصی نداشته باشد ، در دوره بعد از زایمان دچار بیماری شود ، به ناچار رشد و تکامل وی دچار اختلال شده و باز می ماند وگرنه از نظر روحی و جسمی و ذکاوت رشد خواهد کرد .برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با مطب دکتر خورشیدی متخصص کودکان  با شماره 88574116 تماس بگیرید . برای ارتباط با دکتر به  اینستاگرام مراجعه کنید .

عوامل موثر در رشد کودک

عواملی وجود دارند که باعث می شوند که کودک چه در زمان حیاتش در رحم مادر و چه در زمان بعد از آن رشد و تکامل یابند .

  1. عوامل ژنتیک

ژنها از بهترین عواملی هستند که در نقش بندی خصوصیات ارگانیکی انسان سهم بسزایی دارند . ساختار ژنتیکی از همان ابتدای تشکل وجود انسان و باروری به رشد و تکامل خود پرداخته و پتانسیل تکامل وجودی انسان را تعیین می کند . بدین ترتیب خانواده هایی که دارای قامتی کوتاه هستند ، کوتاه قدتر و اگر زرد مو و سبط چشم باشند ، همان حالات به بچه های تازه متولد شده نیز انتقال می یابد .

  1. جنسیت

زمان رشد و تکامل در مذکر و مونث متفاوت است . دختران در هنگام تولد و بعد از آن کمتر افزایش وزن می یابند. ولی همینکه از شیر گرفته شدند و پا به سن تکامل وجودی خود نهادند ، گوی سبقت را از پسران می گیرند و زودتر بالغ گشته و رشد می کنند . دخترها از سن 12 تا 16 سالگی تکامل در رشد سریع خودشان را نسبت به پسرها نشان می دهند . به خاطر اینکه بلوغ در دخترها زودتر اتفاق می افتد و از این رو پسرها نسبت به دخترها پس از آن مرحله بیشتر رشد می کنند .

  1. عوامل هورمونی

همانگونه که تاثیرات هورمونی بر روی تمامی ارگانیزمهای بدن باعث تحولات و تغییرات و بروز حوادث تکاملی می شود ، در زمان رشد و تکامل نیز همین عوامل دخالت داشته و غده های هورمونی از قبیل هیپوفیز و تیروئید به رشد و تکامل انسان کمک می نمایند .

  1. تکامل در رحم

چنانچه در بخش مربوط به زایمان و دوران آبستنی توضیح داده شده کودک ر اثنای 9 ماه انتظار در اثر تقسیمات سلولی و سایر تاثیرات رو به رشد و تکامل سوق می یابد و اگر مادر در دوران بارداری دچار ناراحتی و بیماری شود و به اجبار از داروهایی استفاده کند ، کودک متاثر از این اختلالات در رشد و تکامل خود نیز دچار خلل می شود .

رشد و تکامل کودک پس از زایمان بستگی به نوع تغذیه و نگهداری و مراقبت و رعایت بهداشت دارد . اگر کودک از سایر عوامل دخیل در رشد و تکامل نقصی نداشته باشد ، در دوره بعد از زایمان دچار بیماری شود ، به ناچار رشد و تکامل وی دچار اختلال شده و باز می ماند وگرنه از نظر روحی و جسمی و ذکاوت رشد خواهد کرد .

مطاللب مرتبط با این مقاله :

تغذیه کودکان 

برنامه غذایی کودک پیش دبستانی 

تغذیه کودک بیمار 

فواید شیردادن نوزاد برای مادر 

پاسخ

پنج × چهار =