شکم درد در کودکان

شکم درد در کودکان

شکم درد در کودکان یکی از رایج ترین دلایل برای یک والدین است که فرزند خود را به یک متخصص مراقبت های بهداشتی برسانند. ارزیابی شکم درد در کودکان می تواند والدین و متخصص را به چالش بکشد.

علل شکم درد در کودکان

خوشبختانه، شکم درد در کودکان در بیشتر حالات در مدت زمان کوتاهی بهبود می یابد و والدین با شروع درد شکم برای مراجعه به متخصص تردید دارند .ما به برخی از شایع ترین علل درد شکمی در کودکان که نیاز به مراجعه به متخصص دارند اشاره می کنیم .

عفونت ها

ویروس ها یا باکتری ها می توانند درد شکمی را ، که معمولا منشاعی از آنفولانزای معده یا آنفولانزای گوشتی (به نام گاستروانتریت) می باشند را ایجاد کنند. اغلب این عفونت ها با سایر نشانه های دستگاه گوارش مانند گرفتگی، تهوع و اسهال همراه هستند . عفونت های ویروسی به سرعت حل می شوند، در حالی که عفونت های باکتریایی ممکن است به بهبود آنتی بیوتیک نیاز داشته باشند.

رژیم غذایی

مسمومیت غذایی (که دارای علائم مشابه با آنفولانزای معده و روده)، آلرژی های غذایی، مصرف بیش از اندازه از نوع خاصی از مواد غذایی و..هر کدام می توانند باعث ناراحتی موقت در کودک شود.

مسمومیت

مسمومیت می تواند از مشکلات ساده مانند خوردن صابون تا مسائل جدی تر مانند بلع قرص های آهن و یا مصرف بیش از حد داروها در کودکان ایجاد شود .

شکم درد در نوزادان
مشکلات جراحی و علل پزشکی

مشکلات جراحی درد شکمی ، شامل آپاندیسیت و انسداد روده است.
علاوه بر این، چیزهایی که خارج از شکم هستند می توانند درد شکمی را ایجاد کنند

علائم شکم درد در کودکان

کودکان در هنگام شکم درد معمولا گریه می کنند و به خود پیچیده می شوند . البته در برخی موارد هم ممکن است که کودکان علائمی از خود نشان ندهند در این موارد والدین باید به دنبال ریز ترین علائم در کودک خود باشند .

مدت زمان شکم درد در کودکان

ممکن است علائم شکم درد در کودکان مدت دار باشند . لازم به ذکر است که در صورتی که درد شکمی بیشتر از 24 ساعت زمان ببرد حتما باید توسط یک پزشک مورد بررسی و ارزیابی قرار بگیرد .

محل درد در کودکان

درد های ساده شکم بیشتر در مرکز شکم قرار دارند ،در صورتی که درد در پایین و سمت راست شکم باشد ،درد در آن ناحیه از شکم به صورت آپاندیس در نظر گرفته می شود .

علائم ظاهری کودک

در صورتی که کودک علاوه بر درد شکم علائمی مثل رنگ پریدگی ، تعرق کردن ،خواب آلودگی و یا بی حوصلگی داشته باشد می تواند خطرناک باشد و باید این علائم مورد توجه قرار بگیرند .

داشتن حالت تهوع و یا استفراغ

در صورتی که کودک شما استفراغ بیش از هر 24 ساعت داشته باشد باید هر چه سریعتر به متخصص مراجعه کنید ،اما استفراغ همیشه حاکی از یک مشکل جدی نمی باشد .

اسهال

اسهال همراه با درد شکم بسیار شایع می باشد و اغلب می تواند نشان دهنده یک ویروس جدی در فرد باشد . اسهال ممکن است تا چند روز در کودک ادامه داشته باشد ،اما به طور عادی باید در عرض 72 ساعت برطرف شود . در صورتی که اسهال همراه با استفراغ باشد می تواند عاملی در کاهش آب بدن شناخته شود . دیده شدن خون در مدفوع نیز می تواند خطر ناک باشد ،در نتیجه با دیده شدن این علائم هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید .
تب
وجود تب همیشه نمی تواند یک مشکل جدی باشد. اما تب می تواند در برخی از حالات حاکی از درد شکم در کودکان باشد .

درد در ناحیه کشاله ران

پیچیدگی بیضه ،مشکلی است که یک پسر ممکن است به عنوان درد شکم توصیف کند . کودک ممکن است از بیان محل این درد شرم کند ،در نتیجه والدین باید برای پیدایش محل درد در این کودکان سوال بپرسند .بنابراین، اگر یک کودک از درد ناحیه کشاله ران یا بیضه شکایت کند، باید هر چه سریعتر به مراقبت اورژانسی اضطراری مراجعه کنید.

شکم درد نوزادان

مشکلات ادراری

در صورتی که درد شکم همراه با دفع ادرار با درد و یا به صورت مکرر باشد ،می تواند عفونت مثانه را نشان دهد و می تواند دلیلی برای دستیابی به مراقبت های پزشکی باشد .

آزمایشات و بررسی ها

شکم درد در کودکان دارای چندین علت بالقوه است که ممکن است بر سیستم های چندگانه تأثیر گذار باشد ، که هر کدام می توانند برای بررسی های بیشتر نیاز به تست های تشخیصی داشته باشند . برای شکم درد در کودکان بیشترین و مهمترین تستی که انجام می شود معاینه رکتوم برای بررسی حضور خون در مدفوع است .
آزمایشات خون، نمونه مدفوع، مطالعات تصویربرداری (از جمله اشعه ایکس، سونوگرافی و سی تی اسکن)، و همچنین سایر آزمایش های خاص ممکن است انجام شود.

مراقبت های لازم در منزل

والدین باید در منزل مراقبت های لازم را داشته باشند ،حتی در زمان بهبودی نیاز است تا نظارت های لازم انجام شوند .

استراحت کافی

کودک مبتلا به شکم درد باید استراحت کافی داشته باشد . استراحت کافی می تواند کمک به کاهش درد درکودکان کند .

رژیم غذایی مناسب

رژیم غذایی مناسب می تواند دوران بهبودی در کودکان را به حداقل برساند . افراد می توانند مدت زمان طولانی را بدون مصرف غذاهای جامد زندگی کنند ،اما مصرف مایعات به طور روزانه نیازمند هر فرد می باشد .

مصرف غذاهای جامد

متخصص در خصوص زمان مصرف مواد غذایی جامد با والدین صحبت می کند . غذاهای جامد باید به آرامی شروع شوند . برنج پخته شده ،موز و.. غذاهای مناسبی بعد از یک رژیم غذایی مایع می باشند .

مصرف دارو ها

مصرف منظم داروها والبته طبق تجویز پزشک می تواند بسیار کمک کننده باشد . دارو ها باید در ساعات خاصی مصرف شوند . از مصرف آنتی بیوتیک ها تا جای ممکن خودداری کنید ،مگر در صورتی که پزشک تجویز کرده باشد .
در نتیجه علت شکم درد در کودکان باید در مرحله اول شناسایی شود و با توجه به علت آن درمان متناسب با آن آغاز شود.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر، مدیریت سایت دکتر خورشیدی، متخصص کودکان و نوزادان

پاسخ

20 + 14 =