زردی نوزاد

زردی نوزاد

زردی نوزاد در 24 ساعت اولیه بعد از زایمان بسیار جدی است و نیاز به مراقبت و نظارت دارد این نوع زردی غیرعادی است و ناشی از ناسازگاری بین نوع خون مادر و نوزاد است .
معمولاً در اولین جلسه با پزشک قبل از زایمان، پزشک شما نوع خون شما را بررسی می کند تا ببینید آیا شما در معرض این خطر هستید، اما تا زمانی که نوزاد شما متولد نشده باشد،نمی توان تشخیص داد که کودک گروه خونیش چیست و آیا مبتلا به زردی می شود یا خیر ؟

درمان زردی

یکی از روش های درمانی برای زردی نوزاد بسته شدن نوزاد در یک پتو فیبر نوری به نام پتو بیلی و یا بیلی پد است که معمولاً توسط پزشک تجویز می شود.
فتوتراپی روشی بسیار موثر برای درمان زردی است و در صورتی که کودک مبتلا به زردی شدید باشد ممکن است لازم به بخش مراقبت های ویژه برای انتقال خون ارجاع داده شود .
روش دیگری که شما می توانید به تنهایی برای کاهش زردی انجام دهید اطمینان حاصل کنید که کودک شما شیر مادر را دریافت می کند، بنابراین حرکات روده ای شایع دارد. اگر دچار زردی شده اید، با پزشک خود مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید که گام های درستی را برای بازگرداندن نوزاد خود به حالت اولیه برداشته اید.

آیا زردی خطرناک است؟

در بیشتر موارد مبتلا شدن زردی نوزاد جای نگرانی ندارد اما اگر میزان بیلی روبین نوزاد خیلی بالا باشد، زردی می تواند آسیب دائمی به سیستم عصبی ایجاد کند. یک درصد بسیار کمی از نوزادان زرد رنگ شرایطی به نام کرانتیروس ایجاد می کنند که می تواند خطرات جدی مانند ناشنوایی یا فلج مغزی دچار شوند .

زردی نوزادان

احتمال بیشتر زردی در موارد زیر وجود دارد ؟

• نوزادان بیشتر احتمال دارد که زردی نسبت به دیگران داشته باشند .
• خواهر یا برادری که قبلاً دارای زردی بودند .
• مادر به هنگام زایمان خونریزی شدید داشته باشد .
• نوزادی که زودرس متولد شده باشد زیرا کبد در این هنگام نابالغ است و قادر به مقابله با سطوح بیلیروبین نیست .
• افرادی که در شرق آسیا زندگی می کنند .
• اختلال ژنتیکی خاص (مانند سندرم گیلبرت، نقص های غشایی گلبول قرمز ارثی یا گالاکتوزمی، اختلال متابولیک ارثی)
• در صورتی که فرد به بیماری خاصی مثل فیبروز کیستیک یا کم کاری تیروئید مبتلا می شود.

زردی در طی 24 ساعت اول نوزاد نیز می تواند به علت بیماری های جدی مثل کبد، کیسه صفرا، و اختلالات روده ای، عفونت، ترومای بیش از حد تولد، بیماری های خاص و یا نارسایی شدید (تولد قبل از 28 هفته بارداری) ایجاد شود. ناسازگاری Rh و ناسازگاری نوع خون همچنین می تواند در روز اول زردی ایجاد کند.

آیا تست زردی وجود دارد؟

معمولاً بعد از تولد نوزاد پزشک زردی نوزاد رو مورد بررسی قرار می دهد در صورتی که پزشک مبتلا شود که نوزاد به زردی مبتلا نمی شود پزشک اقدام به آزمایش پوستی و آزمایش خون می کند تا میزان بیلیروبین را بررسی کند .
(اگر نوزاد شما در 24 ساعت اول مبتلا به زردی شود، تست قطعا انجام خواهد شد، زیرا زردی که ظاهر می شود جدی است و احتمال خطر وجود دارد .)
توجه داشته باشید اگر بعد از تولد نوزادتان بیمارستان را ترک کنید،امکان دارد نوزادتان به زردی مبتلا شده باشد . در این هنگام کودک خود را به یک اتاق با نور طبیعی یا نور فلورسنت ببرید. به آرامی انگشت خود را به پیشانی، بینی یا سینه خود فشار دهید و وقتی که فشار آزاد می شود، رنگ زرد رنگ به پوست می رسد.

زردی نوزادان 1

چه زمانی باید با پزشک تماس بگیرم؟

اگر پوست کودک شما زرد است سریعاً به پزشک مراجعه کنید به خصوص اگر چشمان او ، شکم او ، دست یا پاهایش زرد شده باشد یا اینکه نمی توانست غذا بخورد بهتر است با پزشک در میان بگذارید .

زردی کم در نوزاد طبیعی است ؟

بله، در حدود 60 درصد از نوزادان ، در طول هفته اول یا دوم زندگی خود، یک رنگ زرد خیلی کم دارند که زردی نامیده می شود. در واقع، تقریبا تمام نوزادان تازه متولد شده دارای زردی هستند.
برای اکثر نوزادان، این یک وضعیت موقت و بی ضرر است که با درمان خفیف برطرف می شود و از بین می رود . اما در موارد نادر، بسیار جدی است، بنابراین مهم است که نگاهی به آن داشته باشیم.

علت زردی چیست ؟

سطح بالای رنگدانه در خون به نام بیلی روبین باعث می شود که پوست زرد رنگ شود.
خون هر کس حاوی بیلی روبین است. بیلیروبین یکی از محصولات جانبی تولید شده است که هنگامی که گلبول های قرمز قدیمی خراب می شوند ایجاد می شود . به طور معمول، کبد بیلی روبین را از خون حذف می کند و سپس بدن آن را در حرکات روده آزاد می کند.

در دوران بارداری، کبد مادر بیلی روبین را برای نوزادش حذف می کند. پس از تولد، کبد کودک شروع به انجام این کار می کند. در نتیجه: رنگدانه در خون کودک ایجاد می شود و پوست رنگ زرد می گیرد .

زردی به نام زردی فیزیولوژیک، معمولا در روز دوم یا سوم بعد از تولد ظاهر می شود و در عرض دو هفته از بین می رود. (در نوزادان نارس، 5 تا 7 روز وتا دوماه امکان دارد طول بکشد ). رنگ زرد ابتدا در تصویر کودک ظاهر می شود، سپس به سمت گردن و سینه به پایین و در موارد شدید، به انگشتان دست می رسد.

آیا شیردهی سبب زردی می شود؟

تغذیه با شیر مادر باعث ایجاد زردی نمی شود، اما زردی بیشتر در نوزادان شیرده رخ می دهد.زیرا مایع ناکافی موجب افزایش غلظت بیلی روبین در خون می شود. بنابراین اگر نوزاد شما با شیر تغذیه می کند و هنوز شکر زیادی از شیر مادر دریافت نکرده است احتمال دارد که به این بیماری مبتلا شود .

اگر فکر می کنید کودک شما شیر مادر را به اندازه کافی دریافت نمی کند، درباره مشکل تغذیه با پزشک خود صحبت کنید.
هنگامی که نوزاد شما به اندازه کافی شیر مادر دریافت می کند، از طریق بهبود روش تغذیه با شیر مادر، و تغذیه شایع تر با استفاده از مکمل های غذایی به همراه شیر مادر امکان دارد زردی از بین برود .
زردی شیر مادر در نوزادان که به طور انحصاری از شیر مادر استفاده می کنند شایع است اما به طور کلی بی ضرر است. اگر میزان بیلی روبین نوزاد شما بیش از حد بالا باشد،پزشک توصیه می کند که کودک شما تحت مراقبت و زیر نظر باشد و هنگامی که سطح بیلی روبین کاهش می یابد، می توانید دوباره شیر مادر را شروع کنید.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر، مدیریت سایت دکتر خورشیدی، متخصص کودکان و نوزادان

2 thoughts on “زردی نوزاد

 1. زهره - سپتامبر 4, 2018 در 4:43 ق.ظ

  پسرم 12روزشه. روزای اول واسه زردی بردیمش ازمایش گفت16/5بعد گذاشتیمش زیر مهتابی مخصوص و قطرهی بیلی ناستر بهش دادیم دوباره که بردیم ازمایش گفت
  زردیش اومده 12/5 منم دیگه زیر مهتابی نذاشتمش فقط بهش قطره دادم ولی دیروز احساسکردم دوباره زردیش زیاد شده واسه همین میخواستم بذارمش زیر مهتابی خانم دکتر چیکار کنم؟

  پاسخ
  • drkhorshidi - سپتامبر 8, 2018 در 10:44 ق.ظ

   سلام،مهتابي اثري روي زردي نداره فقط عوارض داره ،فتوتراپي فقط اثر داره.

   پاسخ

پاسخ

هجده − 14 =