درمان کم خونی در کودکان

درمان کم خونی در کودکان

کودکان برای رشد و خونسازی به آهن نیاز دارند که باید از برنامه غذایی روزانه آنها تامین شود . در صورتی که کودک بخصوص در 2 سال اول زندگی دچار کمبود آهن شود ، سرعت رشد او کم می شود و بهره هوشی او کمتر از کودک سالم است . قدرت یادگیری و پیشرفت تحصیلی در کودکان مبتلا به کم خونی فقر آهن کاهش می یابد ، مقاومت بدنشان در مقابل بیماری ها کم می شود و مکررا دچار بیماری های عفونی می شوند.

درمان کم خونی در کودکان

درمان کم خونی در کودکان

درمان کم خونی در کودکان با تغذیه

برای پیشگیری از کمبود آهن و کم خونی ناشی از آن در برنامه غذایی روزانه کودک خود از منابع غذایی حاوی آهن استفاده کنید . بهترین منابع غذایی آهن شامل : جگر ، گوشت قرمز، ماهی و مرغ می باشد . زرده تخم مرغ ، انواع حبوبات مثل عدس و لوبیا ، سبزیجات سبز تیره مثل جعفری ، اسفناج ، انواع مغزها مثل پسته ، بادام ،گردو و فندق ( بعد از 2 سالگی به شرط آنکه کودک به آنها حساسیت نداشته باشد ) و انواع خشکبار مثل توت خشک ، برگه آلو، انجیر خشک ، کشمش و خرما منابع خوبی از آهن هستند و می توان برای تامین آهن مورد نیاز بدن در برنامه غذایی کودکان متناسب با سن آنها از این موارد استفاده نمود . همچنین برای پیشگیری از کمبود آهن باید به کودکان خود از 6 ماهگی تا 24 ماهگی قطره آهن به میزان 10 تا 15 قطره در روز بدهید.

قطره آهن را چگونه باید به کودک داد ؟

با شروع غذای کمکی باید روزانه قطره آهن یا شربت آهن به کودک خود بدهید که از ابتلا وی به کم خونی فقر آهن پیشگیری شود . می توانید قطره آهن را در عقب دهان کودک بچکانید ( حتی الامکان قطره را با قطره چکان در دهان کودک بچکانید و از قاشق برای دادن قطره استفاده نکنید.) برای اینکه دندانهای کودک سیاه نشود ، بلافاصله مقداری آب جوشیده خنک شده و یا آب میوه ( بسته به سن کودک ) به او بدهید و با یک پارچه تمیز یا مسواک نرم دندان های او را بخوبی تمیز کنید . بلافاصله بعد از دادن قطره نباید چای بدهید چون آهن موجود در قطره کمتر جذب می شود. بهتر است قطره آهن را بین دو وعده شیر به کودک بدهید . بخاطر داشته باشید با خوردن قطره آهن ، مدفوع کودک به طور طبیعی تیره رنگ می شود که جای نگرانی نیست . اگر کودک قطره آهن را به تنهایی نمی خورد ولی به صورت مخلوط با آب میوه بهتر می خورد می توانید قطره آهن  را در مقداری کمی آب میوه مخلوط کرده و به کودک بدهید.

متخصص اطفال خوب در تهران، آماده خدمت رسانی برای شما ساکنان عزیز در تهران می باشد.

پاسخ

نوزده − نه =