درمان زردی نوزاد

درمان زردی نوزاد

متخصص کودکان ونوزادان در مرحله اول زردی نوزاد شما را بر اساس ظاهر کودک تشخیص می دهند. اما این تنها راه تشخیص قطعی زردی نوزاد نیست. متخصص کودکان و نوزادان با اندازه گیری سطح بیلی روبین در خون نوزاد شما، میزان دقیق زردی خون را تشخیص می دهد.

تست های تشخیص زردی نوزاد

تست های تشخیص زردی نوزاد عبارتند از:

معاینه فیزیکی

  • گرفتن یک نمونه خون از کودک شما.
  • آزمایش پوست به وسیله دستگاهی به نام بیلیروبینین پوستی. این دستگاه با انعکاس نور ویژه ای از طریق پوست، میزان زردی نوزاد را اندازه گیری می کند.
  • اگر متخصص نوزادان و کودکان بر اساس مدارک و آزمایشات لازم،  تشخیص دهد که زردی نوزاد شما در پی یک اختلال اساسی به وجود آمده است، ممکن است آزمایش های خون اضافی یا آزمایش ادرار را تجویز کند.

درمان زردی نوزاد

رفتار و درمان

زردی نوزاد ممکن است بر دو حالت خفیف و حاد باشد. اگر زردی نوزاد شما خفیف باشد، در عرض دو تا سه هفته با قرار گرفتن تحت نظر متخصص نوزاد، درمان می شود. اما اگر زردی نوزاد شما شدید باشد، ممکن است به پیشنهاد متخصص نوزاد، در بیمارستان بستری شود.

روش های درمان زردی نوزاد

درمان هایی برای کاهش سطح بیلی روبین در خون نوزاد شما وجود دارد. این درمان ها عبارتند از:

نور درمانی ( فتو تراپی )

نوزاد شما بعد از تولد به علت زردی ممکن است تحت نور درمانی قرار گیرد، در این حالت نور ویژه ای که نور را در طیف آبی و سبز منتشر می کند به پوست نوزاد شما تابانده می شود. در این حالت چشم های نوزاد حتما باید با محافظ مناسب پوشانده شود. زمان درمان به روش نور درمانی، توسط متخصص نوزاد شما تعیین می شود.

انتقال یا تبادل خون

انتقال خون در نوزادان دچار زردی ممکن است به ندرت انجام شود. زمانی که نوزادان دچار زردی، به هیچ کدام از درمان های دیگر پاسخ ندهند، ممکن است متخصص کودکان و نوزادان، انتقال و تبادل خون نوزاد را تجویز کند.

مکانیسم انتقال خون به این صورت است که  با گرفتن مقدار کمی خون از نوزاد و رقیق کردن و کاهش بیلیروبین و آنتی بادی های مادر، تبادل خون به نوزاد انجام  می شود. این روش در بخش مراقبت های ویژه نوزادان انجام می گیرد.

برخی از خدمات دکتر خورشیدی، متخصص کودکان و نوزادان:

زردی نوزاد

شکم درد در کودکان

درمان رفلاکس در نوزادان

آلرژی در کودکان

پاسخ

شانزده + شانزده =