خواب کودک

خواب کودک

خواب و تغذیه دو عامل مهم در رشد و سلامت کودک می باشد . میزان خواب در هر سنی متفاوت می باشد . خواب کم یا بیش از حد باعث اختلال در روند رشد کودک می شود به همین جهت  باید مورد توجه والداین قرار گیرد. در ادامه به بررسی میزان خواب مناسب کودک از بدو تولد تا سن 1 سالگی می پردازیم .

خواب-کودک

خواب-کودک

میزان خواب کافی برای کودک

اختلال در خواب بزرگسالان با کودکان متفاوت می باشد . نحوه واکنش کمبود خواب در بزرگسالان معمولا بی حالی ، عبوس و بی طاقتی می باشد در حالی که معمولا کودکانی که دچار کم خوابی هستند پر جنب و جوش بوده و رفتارهای افراطی دارند . طبق بررسی های انجام شده ساعت به خواب رفتن کودکان یکسان نمی باشد . در برخی کودکان ساعت خواب از 8 شب تا 8 صبح می باشد و در برخی دیگر 10 شب تا 10 صبح باشد. به همین جهت به طور قطع نمی توان درباره میانگین خواب کودکان به طور کلی صحبت کرد . نحوه به خواب رفتن در کودکان نیز متفاوت می باشد . برخی از کودکان با اتمام انرژی بعد از انجام فعالیت و جنب و جوش به خواب می روند برخی با تغذیه با شیر مادر در نیمه های شب و برخی با گریه و جیغ به خواب می روند .

خواب کودک تا 6 ماهگی

خواب نوزاد در بدو تولد معمولا به دلیل اینکه ساختار فیزیولوژیکی آنها تکمیل نیافته میانگین خاصی برای آن وجود ندارد و معمولا بین 16 تا 20 ساعت در طول شبانه روز به خواب می روند. بهتر است والدین هر 3 یا 4 ساعت کودک را در دو هفته اول بعد از تولد بیدار کنند بعد از آن اگر به خواب طولانی رفتند مشکلی ایجاد نمی کند . البته اگر نوزاد مدت طولانی به خواب رود می تواند به دلیل احساس گرسنگی زیاد در طول روز می باشد که نیاز به شیرخواری به صورت متناوب دارد . نوزادی که در طول شب به دفعات زیاد با گریه از خواب بیدار می شود نیاز به شیر و تغذیه دارد که باید به نیاز او پاسخ داد .

خواب کودک یکساله

کودک تا سن 6 ماهگی معمولا 3 ساعت در روز و 11 ساعت در شب می خوابد . در این سن می تواند برای داشتن خواب آرام اقداماتی به شرح ذیل انجام دهید :

  • در صورت بیدار شدن کودک در طی شب به مدت 5 دقیقه نوازش دهید تا به آرامی به خواب رود .
  • می توانید کلماتی آرام بگویید یا پشت کودک را مالش دهید تا به خواب رود.

پاسخ

هفت + 11 =