حساسیت پوست نوزاد به پوشک

حساسیت پوست نوزاد به پوشک

یکی از سوالات رایج والدین اینست که با توجه به حساس بودن پوست نوزاد چه پوشکی می توان استفاده کرد ؟ همچنین زمان تعویض پوشک چگونه است و به ازای چند بار ادرار کردن یا مدفوع نوزاد باید پوشک را تعوض کرد ؟ به طور ایده آل بعد از هر بار ادرار کردن باید پوشک نوزاد را تعویض کرد تا از ادرار سوختگی جلوگیری شود.

در صورتی که از پوشک استاندارد استفاده شود ولی پوست نوزاد دچار ادرار سوختگی یا حساسیت شود باید به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید .برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با مطب دکتر خورشیدی متخصص نوزادان با شماره 88574116 تماس بگیرید . برای ارتباط با دکتر به  اینستاگرام مراجعه کنید .

انواع پوشک برای پوست نوازد

برای پیشگیری از ایجاد حساسیت برای پوست نوزاد دو نوع پوشک تولید شده است :

پوشک هایی که به صورت گره ای می باشد .

این نوع پوشک ها باعث می شود هوای بیشتری به ناحیه پوشیده شده نوزاد برسد که از ادرار سوختگی پوست جلوگیری می کند . امکان تعویض این پوشک برای والدین بهتر است و از لحاظ هزینه مقرون به صرفه می باشد .

پوشک هایی که به صورت کامل می باشد .این نوع پوشک ها جاذب آب بوده و از ادرار سوختگی جلوگیری می کند . این نوع پوشک ها به دلیل داشتن چسب های قوی از نفوذ ادرار به بیرون جلوگیری می کند. البته چسب هایی که در این پوشک ها استفاده می شود نباید به راحتی باز شود و حساسیتی برای پوست ایجاد کند . کش هایی که در پوشک ها استفاده می شود نباید به گونه ای باشد که روی پای نوزاد ردی ایجاد کند .

حساسیت-پوست-نوزاد-به-پوشک

حساسیت-پوست-نوزاد-به-پوشک

اقدامات قبل از تعویض پوشک

  • قبل از پوشک کردن نوزاد حتما نوزاد را کامل با پارچه یا حوله تمیز خشک کنید .
  • پاهای نوزاد را قبل از پوشک کردن با روغن مخصوص نوزاد چرب کنید .
  • حتما از استاندارد بودن پوشک مطمئن شوید . پوشک باید جاذب آب بوده و حساسیتی برای پوست ایجاد نکند . برخی پوشک ها استاندارد نبوده و باعث تغییر رنگ پوست نوزاد می شود به این موضوع حتما توجه داشته باشید . همچنین جنس پوشک نباید نشتی داشته باشد تا ادرار یا مدفوع به پای نوزاد رسیده و باعث سوختگی پوست شود .

درمان حساسیت پوست نوزاد به پوشک

در صورتی که از پوشک استاندارد استفاده شود ولی پوست نوزاد دچار ادرار سوختگی یا حساسیت شود باید به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید .

مطالب مرتبط با این مقاله :

زردی نوزاد

شکم درد در کودکان 

یبوست کودکان 

مشکلات شایع نوزادان

پاسخ

10 + نه =