تغذیه کودک

تغذیه کودک

گاهی در مسیر رشد و افزایش ماهها و سالهای زندگی کودک ، عوامل و عوارضی مثل دندان درآوردن ، ابتلا به بیماری های عفونی ، اسهال و استفراغ وجود دارد . بنابراین نوساناتی در افزایش صعودی وزن به صورت خط مستقیم یا حتی به صورت نزولی در مسیر رشد به چشم خواه خورد که کاملا موقتی است و به زودی با تغذیه کودک به صورت مناسب و متعادل ، واماندگی رشد قدی و وزنی جبران خواهد شد . ولی اگر این روند کماکان ادامه داشته باشد باید با مشورت پزشک معالج یا متخصص تغذیه کودکان علت یابی و چاره جویی شود.

تغذیه کودک

تغذیه کودک

کمبود برخی از ریزمغذی ها مثل کم خونی ناشی از فقر آهن یا کم کاری تیروئید ، کمبود روی یا بیماری های روماتیسمی ، نارسایی های قلبی ، اختلالات غدد درون ریز، عدم دریافت تمامی مواد مغذی و املاح یا افزایش مصرف ویتامین های a و d و مسمومیت های ناشی از آنها یا سایر مسمومیت ها با فلزات سمی از جمله جیوه یا سرب، عوامل ایجاد کننده بی اشتهایی های مرضی بوده و باید سریعا تحت نظر متخصص کودکان نسبت به تشخیص و درمان آنها اقدامات لازم به عمل آید.

تغذیه کودک شش ماهه

شیر مادر غذای منحصر به فرد و ایده آل برای کودک در شش ماه اول زندگی است . از لحظه تولد تا پایان 6 ماهگی شیر مادر به تنهایی تمام نیازهای غذایی سسیرخوار را تامین می کند و از 15 روزگی به بعد باید علاوه بر شیر مادر روزانه قطره مولتی ویتامین ( 25 قطره ) یا ویتامین A+D( 20 قطره) به کودک داد . در این مدت کودک به آب، آب قند و هیچ چیز دیگری بجز شیر مادر احتیاج ندارد . آغوز( شیری که چند روز اول بعد از زایمان ترشح می شود ) با وجود اینکه حجم کمی دارد برای تامین نیازهای کودک کافی است . همچنین دارای موادی است که کودک را در مقابل بیماری ها و عفونت ها مقاوم می کند.

مزایای تغذیه کودک با شیر مادر

  • به راحتی قابل هضم می باشد .
    ایجاد حساسیت و آلرژی نمی کند.
  • پاک و تمیز است
  • امکان ابتلا به بیماری های عفونی و اسهال در کودکانی که با شیر مادر تغذیه می کنند کاهش می یابد.
  • باعث افزایش ضریب هوشی کودک می شود.
  • از نظر اقتصادی به صرفه می باشد.

در این مدت هر زمان و هر چند بار که کودک تقاضا کند باید شیر مادر در اختیارش قرار گیرد.

دکتر خورشیدی، متخصص اطفال خوب در تهران، آماده خدمت رسانی برای شما ساکنان عزیز در تهران می باشد.

برخی از خدمات دکتر خورشیدی، متخصص کودکان

زردی نوزاد

شکم درد در کودکان

درمان رفلاکس در نوزادان

آلرژی در کودکان

پاسخ

یک × چهار =