بی اشتهایی کودکان

بی اشتهایی کودکان

در بسیاری از موارد والدین از بی اشتهایی فرزند خود شکایت می کنند و به دنبال راهکارهایی برای برطرف کردن آن هستند . در ابتدا باید گفت مقیاس آنها برای بی اشتهایی کودکان چیست .  در برخی موارد مادران تغذیه فرزند خود را با دیگر کودکان اقوام خود مقایسه می کنند و حجم غذای آنها را با کودک خود می سنجند که معیار درستی نیست . ممکن است کودک شما به اندازه نیاز خود تغذیه داشته باشد . اما آنچه دارای اهمیت است اینست که کودک دارای سیر رشدی باشد که قد و وزن کودک متناسب با نمودار مشخص باشد. برای این کار بایدا به پزشک متخصص کودکان مراجعه کرد تا بر اساس نمودار مشخص کند که کودک در کجای نمودار قرار گرفته است . اگر وزن و قد کودک متناسب با نمودار باشد و متعادل بود کودک بر اساس نیاز خود تغذیه می کند و دارای رشد مناسبی است . مثلا کودک 3 تا 5 سال در طول روز 3 تا 4 تکه کوچک خورشتی گوشت می خورد ، یک تا 2 لیوان ماست می خورد ، یک واحد میوه بخورد و یک لیوان سبزیجات خرد شده بخورد ، به اندازه نیاز غذا خورده و به بیشتر از این مقدار نیاز نخواهد داشت .

بی اشتهایی کودکان

بی اشتهایی کودکان

بنابراین عامل مهمی که در بررسی بی اشتهایی کودک در نظر گرفته می شود اینست که آیا روند رشد کودک به درستی انجام می شود یا نه ؟

بی اشتهایی کودکان زیر یکسال

نکته مهمی که در مورد کودکان وجود دارد و والدین باید به آن توجه داشته باشند اینست که فرزندشان تا 2 سالگی برای رفع گرسنگی غذا می خورد نه بیشتر . یعنی هر زمان که احساس گرسنگی کند طلب غذا می کند . اما بعد از 2 سالگی این مطلب را می آموزد که غذا خوردن وسیله ای می باشد تا از والدین امتیاز بگیرد و همیشه غذا خوردن در پاسخ به گرسنگی نیست . کودک به سرعت می آموزد که یکی از حساسیت اصلی والدین غذا خوردن خوب آنهاست . مثلا زمانی که مادر از فرزندش عصبانی است کودک از خوردن غذا امتناع می کند یا درخواستی دارد که با کم خوردن غذا آن امتیاز را از والدین خود دریافت می کند . بنابراین والدین باید توجه داشته باشند که حساسیت زیادی روی غذا خوردن کودک نشان ندهند و اصرار به خوردن نکنند . پس نگران نباشید زیرا کودک در صورتی که گرسنه باشد برای رفع نیاز خود درخواست غذا می کند .

 ممکن است کودک شما به اندازه نیاز خود تغذیه داشته باشد . اما آنچه دارای اهمیت است اینست که کودک دارای سیر رشدی باشد که قد و وزن کودک متناسب با نمودار مشخص باشد. برای این کار بایدا به پزشک متخصص کودکان مراجعه کرد تا بر اساس نمودار مشخص کند که کودک در کجای نمودار قرار گرفته است .برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با مطب دکتر خورشیدی متخصص نوزادان با شماره 88574116 تماس بگیرید . برای ارتباط با دکتر به  اینستاگرام مراجعه کنید .

نکته ای که باید والدین به آن باید توجه داشته باشند اینست که محیط خانه باید سرشار از آرامش باشد و غذا خوردن جزو اتفاقات مهم زندگی خانواده باشد .

مطالب مرتبط با این مقاله :

تغذیه کودک بیمار

تغذیه کودکان پیش دبستانی 

آلرژی غذایی 

پاسخ

10 + 19 =