اسهال نوزادان

اسهال نوزادان

اسهال عبارت است از دفع مکرر مدفوع بیش از حد  شل یا آبکی ، روزانه تا 6 بار دفع مدفوع نرم در شیرخواری که از مادر تغذیه می کند ، طبیعی است و نباید این حالت را با اسهال اشتباه کرد . یکی از بیماری هایی که درصد بالایی از مراجعه بیماران به ویژه کودکان را به مراکز درمانی تشکیل می دهد، اسهال نوزادان است . اسهال از علل عمده بیماری و مرگ و میر میان کودکان در کشورهای درحال توسعه به حساب می آید و حدود 80 درصد مرگ های ناشی از اسهال در سال اول زندگی کودکان رخ می دهد و علت اصلی مرگ هم کم آبی بدن به دلیل از دست رفتن آب و املاح در مدفوع اسهالی است. علاوه بر این ، بیماری اسهال مشکلات اقتصادی فراوانی را نیز به جامعه تحمیل می کند. در صورت ابتلای فرزندان به اسهال ، برای پیشگیری از کاهش آب بدن به او مایعات فراوان بدهید.

اسهال نوزادان

اسهال نوزادان

علل اسهال نوزادان

برخی از کودکان قادر به تحمل پروتئین شیرگاو که در بیشتر انواع شیر خشک هم یافت می شود ، نیستند . این عدم تحمل معمولا در اولین سال زندگی بین یک هفته تا چند ماه پس از شروع تغذیه با شیر ایجاد می شود و موجب اسهال و استفراغ می شود. معمولا این حالت تا سن 3 سالگی از بین می رود. در صورت شک به ابتلای فرزندتان به این بیماری به پزشک متخصص کودکان مراجعه کنید . وی احتمالا پیشنهاد خواهد کرد تا به صورت آزمایشی برای مدت 2 هفته فرآورده های حاصل از شیرگاو را از رژیم غذایی کودک خود حذف کنید.

درمان اسهال نوزادان

اسهال در نوزادان، استفراغ یا تب می تواند موجب کاهش آب بدن شود که این حالت  می تواند تهدید کننده حیات باشد ، بنابراین ضروری است که در صورت ابتلای شیرخوار به هریک از این حالات قبل از شیر دادن از پستان مادر یا به جای شیر دادن از شیشه ، مقادیر فراوان مایعات به او بدهید.

محلول های او. آر. اس یا مشابه آن را می توان با حل کردن پودرهایی که به صورت بدون نسخه قابل خریداری هستند یا باحل کردن 2 قاشق چایخوری شکر در 200 میلی لیتر آب جوشانده خنک آماده کرد.

در صورتی که کودک همچنان دچار علائم باشد مرتب به او از این محلول ها بدهید. برای محاسبه میزان کلی مایعی که باید هر روز به شیرخوار بدهید به پزشک متخصص کودکان مراجعه کنید.

پاسخ

3 × پنج =