روروک

 روروک

روروک یک وسیله ای برای نوزادان برای کمک به راه رفتن آنهاست . والدین برای اینکه به فرزندان خود راه رفتن را بیاموزند به عنوان هدیه برای آنها روروک می خرند . اما سوال اینجاست آیا این وسیله برای کودک واقعا مفید است یا می تواند به او آسیب برساند ؟ آیا بنا بر تصور والدین استفاده از این وسیله باعث زود راه رفتن نوزاد می شود ؟

روروک

روروک

مراحل راه رفتن نوزاد

نوزاد از زمانی که متولد می شود اعضای بدنش شروع به رشد می کند . این رشد به تدریج و مرحله به مرحله صورت می گیرد . نوزاد برای راه رفتن ابتدا سرش را بلند کرده و به خود فشار می آورد . به دلیل اینکه توانایی بلند شدن روی پاها را ندارد سینه خیز شده و به صورت چهار دست و پا می رود. به تدریج برای بلند شدن از وسایل یا دیوار کمک می گیرد و روی پاهای خود می ایستد. بعد از گذراندن این مرحله کودک به تدریج روی پای خود ایستاد و شروع به راه رفتن می کند. در هریک از این مراحل ماهیچه ها و مغز نوزاد رشد می کند . این  روند رشد باید در زمان خود و با توجه به توانایی نوزاد صورت گیرد. در غیر اینصورت موجب اختلال در این فرآیند می شود.

عوارض استفاده از روروک

  • از آنجائیکه والدین برای زودتر راه رفتن نوزاد از روروک استفاده می کنند در این زمان بدن ( ماهیچه و مغز )هنوز آماده راه رفتن نیست. بنابراین وقتی نوزاد از این وسیله استفاده می کند در مراحل رشد او اختلال ایجاد می شود.
  • باعث آسیب های حرکتی به نوزاد در آینده می شود زیرا کودک ممکن است در استفاده از این وسیله با نوک انگشتان راه برود که باعث کوتاه شدن عضله های ساق پای او می شود .
  • امکان آسیب و صدمه در اثر برخورد به اشیاء یا پرت شدن از روروک وجود دارد .

به دلیل مضراتی که این وسیله برای نوزادان دارد دولت کانادا در سال 2004 خرید و فروش و تبلیغات روروک را ممنوع اعلام کرد.

جایگزین روروک

آیا می توان به جای روروک از وسیله دیگر استفاده کرد ؟ طبق نظر دکتر خورشیدی متخصص اطفال والدین باید اجازه دهند تا کودک مراحل طبیعی رشد خود را سپری کند . به والدین توصیه می شود کودک را در روی زمین قرار داده و اطرافش را اسباب بازی قرار دهند تا به بازی مشغول شود.

پاسخ

چهار × دو =