آسم در کودکان

آسم در کودکان

آسم شایعترین بیماری مزمن در کودکان و یکی از موارد مهم بستری آنان در اورژانس و بیمارستان است و اولین علت غیبت کودکان از مدرسه می باشد . آسم یک بیماری حساسیتی ( آلرژیک ) است که مجاری هوایی ( برونش ها ) را درگیر می کند. وقتی واکنش های حساسیتی اتفاق می افتند ، برونش ها منقبض و تنگ شده توسط ترشحات مخاطی مسدود می شوند. این پدیده ، تنفس را دچار مشکل می کند. حمله آسم می تواند برای یک کودک بسیار ترسناک باشد . زیرا احساس خفگی که در جریان حمله آسم اتفاق می افتد می تواند سبب وحشت کودک شود و این مسئله تنفس را مشکل تر می سازد. عامل ایجاد حساسیت می تواند گرده گل یا گرد و غبار باشد . فشارهای روانی و عاطفی و ورزش نیز می تواندد سبب بروز حمله شوند.

آسم در کودکان

آسم در کودکان

سن بروز آسم در کودکان

آسم در کودکان معمولا زیر دوسالگی دیده نمی شود . این بیماری تمایل به تکرار شدن در نسلهای بعد و افراد خانواده دارد و متاسفانه اغلب همراه با سایر اختلالات حساسیتی مانند اگزما و تب یونجه است . به هر حال با بزرگتر شدن کودک بیماری وی تخفیف می یابد. در بسیاری از کودکان زیر یک سال خس خس سینه به علت برونشیولیت است که سبب التهاب مجاری هوایی کوچک می شود. این کودکان الزاما مبتلا به آسم نیستند و به تدریج که بزرگتر می شوند و مجاری هوای آنها عریض تر می گردد، خس خس سینه نیز برطرف می شود . در اغلب موارد علت خس خس سینه عفونت است نه حساسیت . هرچند حملات آسم ترسناک و نگران کننده هستند ، اما با درمان و توصیه های پزشکی رفع شده و عارضه ای برجا نمی گذارند.

علائم آسم کودکان

  • تنفس مشکل

بازدم مشکل شده و ممکن است در هنگام دم عضلات شکم به داخل کشیده شوند.

  • احساس خفگی
  • خس خس سینه
  • سرفه طولانی مدت
  • کبود شدن لبها ( سیانوز) که به علت کمبود اکسیژن رخ می دهد.

توصیه هایی برای آسم کودکان

  • در صورت بروز حمله آسم در فرزندتان بلافاصله با پزشک متخصص کودکان خود تماس بگیرید .
  • اگر حمله هنگامی اتفاق بیفتد که کودک در رختخواب است ، او را بلند کرده و زیر سرش را با چند بالش بالا بیاورید . می توانید کودک را روی یک صندلی نشانده و از جلو او را به لبه میز تکیه بدهید. این کار به کودک کمک می کند تا عمل بازدم را راحت تر انجام دهد.
  • سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید زیرا اضطراب شما تنها وضعیت کودک را بدتر می کند.
  • هنگامی که منتظر پزشک هستید سعی کنید توجه کودک را از حمله آسم به چیز دیگری معطوف کنید تا کودک مشکل خود را فراموش کرده و به آن فکر نکند.

درمان آسم در کودکان

پزشک احتمالا با کمک یک داروی گشاد کننده برونش اقدام به درمان آسم می کند. این دارو مستقیما به وسیله تنفس به داخل برونش رفته و بر روی منطقه مسدود یا تنگ شده اثر می کند. برای درمان یک حمله شدید ، ممکن است نیاز به بستری کردن کودک و استفاده از مقادیر بیشتر داروی گشاد کننده برونش باشد .

پاسخ

5 × 2 =